[2011] Synchrodogs - Synchrodogs (autorskie IV)

Ten projekt to autoportret grupy.  Prawie na każdej z fotografii widzimy oboje członków kolektywu.Scenerią fotografii są naturalne, otwarte przestrzenie. Bardzo dalekie od agresywnych wnętrz, obecnych w projekcie "Misha Koptev" czy też sekcji "horoscope". To ewolucyjne rozwiniecie motywów znanych z projektu Diary. Podstawowa różnica polega na tym, iż to nie oni patrzą na siebie na wzajem, a już jako scalony byt prezentują się światu. I to światu w kosmologicznym sensie.
Krajobrazy będące tłem tego projektu są wyjątkowo pozbawione jakichkolwiek śladów umożliwiających ich datowanie. Rozległy horyzont i puste, otwarte niebo przypomina o obecności kosmosu i ten kosmos na parę Synchrodogs patrzy. Zarówno pozy obojga nie są tutaj udziwnione a zupełna nagość ciała przywodzi na myśl nagość narodzin, a nie nagość erotyczną.
Natura jest tutaj kojąca i łagodna, a poprzez połączenie z nagiem ciałem, a dokładnie dwoma nagimi ciałami harmonijnie skomponowanymi, czasem przez symetrie, czasem w bardziej wyszukany sposób, całość emanuje spokojem i nadzieją. Narodziny są przecież zawsze nowym początkiem. W rezultacie otrzymujemy najbardziej spójny wizualnie i romantyczny projekt autorstwa synchrodogs.

Nie brakuje tu też czysto wizualnych smaczków. fot nr 1 to hołd złożony czasom Windowsa XP - wczesnym latom dwutysięcznym. Znając daty urodzenia obojga artystów, oraz ich techniczne wykształcenie, można domniemywać, że to właśnie domyślana tapeta systemu Windows była pejzażem, który widzieli zawsze przekraczając wrota Internetu. A Internet dla nich jest, a na pewno był wówczas, światem bardziej prawdziwym i oswojonym niż świat magazynów mody czy prasy lifestajowej.

CDN.

Comments