[listopad 2013] Synchrodogs - KENZO (komercja chronologicznie #7)

KENZO to szczególna marka w świecie mody. Młoda, bo założona dopiero w 1970 cieszy się wysokim statusem, jednocześnie będąc w awangardzie światowych trendów.  Jej twórca, Kenzo Takada, Japończyk, który przeprowadził się do Paryża w 1964 by rozwijać swoja karierę w świecie mody od początku stawiał na połączenie dalekowschodnich inspiracji i zachodniego warsztatu świata mody haute couture. Współcześnie marka prowadzona jest przez młodych projektantów Carol Lim i Humberto Leon zachowując młodzieńczy i eksperymentujący charakter.

Fotografie opublikowane pod koniec 2013 roku ewidentnie nawiązują do edytorialu z początku tego samego roku dla New York Magazine.


NYM
NYM
KENZO
KEZNO

Poza wzorzystymi tkaninami pojawia się też daleka od minimalizmu biżuteria - podobnie jak tkaniny nawarstwiona aż do granic przepychu.

Geometryczność wzorów i horror vacui (każdy kadr wypełniony jest do ostatniego centymetra), właściwy jest bardziej sztuce islamskiej, czy wschodnioeuropejskim mozaikom epoki Bizancjum, niż od dawna panującemu w zachodnim świecie dizajnu, modernizmu. Synchrodogs nie tylko potrafili w tym komercyjnym zleceniu zachować wierność swojej estetyce i charakterystycznemu stylowi, ale także eksperymenty z przykrywaniem ciała warstwą biżuterii wykorzystali dużo póżniej w swoim autorskim projekcie "Supernatural" z 2015 roku.


- - -
definicje:

horror vacuitendencja przejawiająca się w tworzeniu dekoracji zapełniających całą powierzchnię obiektu, bez pozostawiania pustego tła, spotykana w sztuce wielu kultur, np. u CeltówIndian czy w sztuce islamu i baroku (w przeciwieństwie do tzw. amor vacui, tj. umiłowania pustej przestrzeni, obecnego m.in. w sztuce japońskiej).

Comments